לחצו למכרזים לעסקים
תתחילו לחפש...
להרשמה חינם לחץ כאן
25
כונספרי מאמרים 8 עצות לרכישה חכמה בכונס נכסים

8 עצות לרכישה חכמה בכונס נכסים

רכישת דירה בכינוס נכסים יכולה להיות דבר רווחי, אך ישנם מספר דברים שחשוב לדעת לפני שנכנסים לתהליך. בכונס Free תלמדו איך התהליך עובד, מה הם השלבים, ומה הם הדברים שחשוב לדעת.

כיצד מגיע נכס לכונס נכסים?

כאשר אדם או עסק משעבדים נכס שרכשו על מנת לממנו, ואינם מסוגלים לעמוד בתשלומים, הם מקבלים מכתבים על פיגור, צוברים קנסות, ריביות, עמלות עו"ד, ומאבדים את היכולת ללוות כספים.  לאחר מכן, ברוב המקרים, הבנק יפנה לבית המשפט על מנת שיפתח בהליך הוצאה לפועל, שבמסגרתה יבוצע כינוס נכסים. מטרת כונס הנכסים, היא לפעול על מנת להשיב לבנק את מירב השקעתו, במהירות האפשרית.

כונס הנכסים ממנה שמאי, שעבודתו היא לכתוב דו"ח שבו חוות דעתו על מצב הנכס, תיאור הנכס והסביבה, זכויות הבניה וכו', בנוסף הוא מעריך את השווי הריאלי של הנכס, ומחיר המימוש, שהוא מחיר שנמוך לרוב בכ-15% עד 20%, והוא מציין את המחיר המינימלי שלדעתו כדאי לבית המשפט לאשר את העסקה.

איך רכישה מכונס נכסים מתבצעת

רשם כונס הנכסים, מפרסם מודעה שבה תאריכי הגשת ההצעות, פרטי התקשרות, ותאריכי זימון לביקור בנכס.

הליך רכישת נכס מכונס נכסים הוא בעל חמישה שלבים:

 1. יצירת קשר עם כונס הנכסים, שממנו מקבלים ממנו טפסים, הכוללים בין השאר טופס להצעת מחיר.
 2. קובעים פגישה על מנת להתרשם מהנכס. רצוי להביא שמאי שיבצע בדיקה מטעמך על שווי הנכס ותקינותו. חוות דעתו, בנוסף לדו"ח השמאי מכונס הנכסים, תיתן לך בסיס לקביעת הצעת מחיר, ומחיר מקסימלי.
 3. במידה ומעוניינים בנכס, מגישים את טופס הצעת המחיר. בנוסף צריך לתת ערבות כספית, שהיא אחוז מסוים מערך הנכס. ההצעה הזו היא מחייבת. במקרה ובו בתהליך ההתמחרות (המכרז), ההצעה הזו גבוהה משאר ההצעות, ובית המשפט מאשר, המציע חייב לקנות, או להפסיד את הערבות. לכן כדאי להציע מחיר רק כשבטוחים שאכן רוצים לרכוש את הדירה.
 4. זהו שלב ה"התמחרות". כונס הנכסים בוחר מי מהמעוניינים להזמין, לפי הסכום שהציעו. ההתמחרות עצמה מתנהלת כמו מכרז רגיל, בו כל משתתף יכול להציע סכום, וכל משתתף יכול להציע סכום גבוה יותר, עד ששאר המשתתפים פורשים, והאדם שהציע את ההצעה הגבוה ביותר, זוכה.
 5. השלב האחרון הוא אישור המכירה על ידי שופט. חשוב לציין כי השופט אינו מאשר את העסקה באופן אוטומטי, ובמקרים בהם ההצעה הזוכה נמוכה מכ-30% ממחירו הריאלי של הנכס,  סביר להניח שהשופט ידחה את ההצעה.

  

לפני שקונים, חשוב לדעת ולזכור

 • מומלץ לבדוק את מחיר השוק באמצעות בדיקה של נכסים דומים שנמכרו באיזור, ולקבוע מראש סכום מקסימלי, שלא יעלה מערך השוק של הנכס.
 • כונס הנכסים מחויב לתת עותק של חוות הדעת של השמאי לכל אדם שרכש את הטפסים. חוות הדעת תוכל לעזור לכם לדעת על בעיות פוטנציאליות בנכס וגם תיתן לכם את הערכתו לשווי הריאלי של הכנס.
 • הנכס יכול להיות במצב גרוע הדורש שיפוצים רבים. עלות התיקונים יכולה להיות משמעותית, ולכן מאוד מומלץ לקחת את מצב הנכס ואת התיקונים הדרושים ברצינות.
 • רכישת דירה היא התחייבות רצינית, ולכן רצוי לשכור את שירותיו של עורך דין. עורך הדין ידע לטפל בצד הבירוקרטי של ההליך, וכן יוכל לעזור לך בכל שלב והחלטה לגבי הרכישה. בנוסף, נכס הנקנה בכינוס נכסים יהיה חייב במסים והיטלים שונים. עו"ד מקצועי, ידע לעזור לכם לדעת בדיוק כמה תשלמו.
 • אין לכונס אחריות למצב הנכס; זו אחריותו של הקונה לבדוק את מצב הנכס. כל תיקון שידרש יהיו על חשבונו של הקונה, ולכן חשוב לברר מראש מה הן העלויות הנוספות הכרוכות בקניית הנכס.
 • כונס הנכסים יכול לדרוש עמלה. כדאי לברר מראש אם קיימת עמלה, ואם כן, מה  גובהה.
 • בשל החובה לאישור של שופט, מומלץ לא להציע מחיר נמוך מ-30% מערכו הריאלי של הנכס. זכיה כזו יכולה להיות טעות יקרה.
 • לחייב יש זכות ראשונים על הנכס. המשמעות בפועל, היא שבעל הנכס המקורי יכול לרכוש את הנכס בסכום שנקבע בסוף ההתמחרות. אירוע כזה הוא מאוד נדיר, מכיוון שאדם שאיבד את ביתו בעקבות חוב, יתקשה מאוד לגייס מספיק כסף על מנת לרכוש את הנכס מחדש. 

דירות בזול רק בכונס Free!

כונס free - כונס הנכסים הרשמי
טלפון: 072-3201266

x המבצע לזמן מוגבל!

עדיין אין לכם חשבון?

הירשמו היום וקבלו 25 ימי שימוש באתר חינם וללא התחייבות!

X

מצטרפים עכשיו ונהנים מ 25 ימי ניסיון חינם בכל לוחות האתר רכב נדלן ויד שניה מכונס