לחצו למכרזים לעסקים
תתחילו לחפש...
להרשמה חינם לחץ כאן
25
כונספרי מאמרים תמ"א 38: הדרך להרוויח עד כ-50% על דירתכם

תמ"א 38: הדרך להרוויח עד כ-50% על דירתכם

תמ"א 38, תכנית שמטרתה להכין את המבנים בישראל לרעידות אדמה שהן רק שאלה של זמן, היא גם הדלק המוביל חלק גדול מההתחדשות העירונית המתרחשת ברוב ערי ישראל. כאן תלמדו מהי התכנית, איך היא קשורה למשבר הדיור, ולמה היא אמורה לעניין אותכם. כל המידע החשוב לכם, רק בכונס Free!

השבר הסורי-אפריקאי מאיים על כ-1.1 מיליון מבנים

ישראל גובלת בשבר הסורי-אפריקאי; עובדה מדאיגה, בהתחשב בכך שהשבר יכול לגרום לרעידות אדמה מאוד עוצמתיות. בבדיקה שנערכה בתחילת שנות ה-70 ע"י המועצה הארצית לתכנון ובנייה, נמצא שכ-1.1 מיליון מבנים אינם יעמדו ברעידת אדמה חזקה. על כן, בשנת 1975, נכנס תקן 413, המחייב קבלנים לבנות מבנים שיעמדו ברעידות אדמה עוצמתיות.

הפתרון למניעת האסון

בשל החשש מתוצאות של רעידות אדמה עוצמתיות, עקב המספר הגדול של מבנים שלא צפויים לעמוד בהן, הוקמה ב-14 לאפריל 2005 תכנית מתאר ארצית 38 (תמ"א 38), במטרה לחזק מבנים על מנת שיעמדו ברעידת אדמה. במסגרת התכנית, יינתנו תמריצים לקבלנים לבצע פרויקטים לכל מבנה בשימוש שנבנה לפני שנת 1980, ולא עומד בתקן 413, לאחר אישור של מהנדס, של העיריה, ובמבני מגורים, גם בהסכמה של 66% מהדיירים בכל בניין שעובר שיפוץ או בנייה מחדש.

גם הקבלנים מרוויחים וגם העירייה מרוויחה מהתחדשות עירונית

התמריצים לקבלנים כוללים פטור ממספר מסים ותשלומים, סבסוד, ותוספת יחידות דיור למבנים שעוברים שיפוץ, או בנייה מחדש, שהקבלן יוכל למכור במחיר מלא. בפועל, רשויות מקומיות משתמשות בתמ"א 38 על מנת להגדיל את היצע הדירות באזורים מאוכלסים, בתכניות הנקראות "התחדשות עירונית" וקבלנים מבצעים את התוכניות בגלל הרווח הצפוי מההטבות ומכירת הדירות החדשות. מכיוון שחלק גדול מהרווח טמון במכירת הדירות החדשות, פרויקטים רווחיים הרבה יותר באזורים בהן מחירי הדירות גבוהים יותר, וכך, קשה יותר להוציא לפועל את התוכנית בערים בהן מחירי הדירות נמוכים.

תמ"א 38 הופכת לחלום של דיירים במבנים ישנים

דיירים בדירות העוברות שיפוץ, או פינוי בינוי במסגרת התכנית מקבלים פיצוי בסכום גבוה באופן ניכר משווי דירתן, ומימון למגורים זמניים בזמן שהפרויקט מבוצע. בנוסף לכך, לדיירים זכות לרכוש דירה משופצת או חדשה בבניין החדש בעלות הדירה שממנה פונו. עובדות אלו הופכות את התכנית לחלום של דיירים רבים.

מה קורה כשמגזימים

תמ"א 38 אינה חפה מבעיות, במיוחד לא מתפקוד לא תקין של רשויות מקומיות. ברמת גן, תכניות לבנייה שהוגשו ע"י קבלנים, אושרו באופן כמעט גורף, בלי התחשבות בתשתיות, חניות, כמות מספקת של מבנים ציבוריים לתושבים, ובעצם לכל דבר אחר. בעקבות האישורים הרבים, הייתה ביקורת קשה על כיעור של העיר ופגיעה באיכות החיים של התושבים והאישורים הופסקו כליל למשך שנתיים. רק לאחרונה גובשו כללים לאישור תקין של תכניות חדשות.

דירות בזול רק בכונס Free!

כונס free - כונס הנכסים הרשמי
טלפון: 072-3201266

x המבצע לזמן מוגבל!

עדיין אין לכם חשבון?

הירשמו היום וקבלו 25 ימי שימוש באתר חינם וללא התחייבות!

X

מצטרפים עכשיו ונהנים מ 25 ימי ניסיון חינם בכל לוחות האתר רכב נדלן ויד שניה מכונס