לחצו למכרזים לעסקים
תתחילו לחפש...
להרשמה חינם לחץ כאן
25
כונספרי מאמרים איתורם של כ-2 מיליארד ₪ שנגזלו בשואה

איתורם של כ-2 מיליארד ₪ שנגזלו בשואה

רכושם של יהודים רבים מאירופה שנספו בשואה עבר במקרים רבים לידיים שונות. רכוש זה, שהינו הירושה החוקית של צאצאי הנספים, אותר ברובו המוחלט ע"י החברה לאיתור ולהשבת נכסים של נספי השואה. יורשים רבים עדיין לא אותרו, וחלון ההזדמנויות לבקשה הולך ומצטמצם. איתורם והשבתם של כ-2 מיליארד ₪ של קורבנות השואה

 

יהודים בתפוצות רוכשים קרקעות ומשקיעים כספים

בשלהי המאה ה-20, ועד תחילת מלחמת העולם השנייה, יהודים רבים בתפוצות רכשו שטחים לחקלאות ולמגורים, בתים, והשקיעו כספים בפיקדונות, ניירות ערך ועוד. רבים מהרוכשים רצו לתרום למפעל הציוני, ואחרים הכינו את הדרך לעלייה, שכן בעלות על נכס הייתה תנאי לאישור עלייה מהמנדט הבריטי.

האימפריה הבריטית מחרימה את הרכוש המושקע

בפרוץ מלחמת העולם השנייה, האימפריה הבריטית הכריזה על כל הנכסים והכספים השייכים לאנשים הגרים במדינות אויב, או לאלו הגרים במדינות שנכבשו על ידי גרמניה הנאצית ככספי אויב, כולל כספם של היהודים שחיו במדינות האלו, וכך הוחרמו רכושם הנמצא בשטחי האימפריה הבריטית ע"י הממונה על רכוש האויב. 

מדינת ישראל משיבה לעצמה את הכספים

הכספים נוהלו ע"י בריטניה, ובסוף המלחמה, הועברו לאוצרה כפיצוי על נזקי המלחמה. ממשלת ישראל מחתה על הצעד הזה, ובמהלך השנים, הממונה הישראלי על רכוש האויב והאפוטרופוס הכללי האחראיים על כספים השייכים לאזרחי ישראל, איתרו כמות גדולה של רכוש השייך ליהודים, והשיבו אותם לניהולו של האפוטרופוס הכללי. חלק קטן מהכספים לא הוחרם ע"י בריטניה מסיבות שונות, ונשאר שנים רבות בידי הבנקים השונים בישראל.

 לאחר שנים רבות של הזנחה, ב-2005 הגיעה הבשורה שלה חיכו היורשים

מאז השבת הכספים, ועד שנת 2005, נעשה מעט מאוד על מנת לאתר ולהשיב את הכספים האלו לבעלים החוקיים של הכספים האלו, ואלו שניסו להשיב את כספם, נתקלו בקשיים רבים. בסוף שנות ה-90', פרסום ב"הארץ" של מחקר של פרופ' יוסי כץ בדבר רכוש יהודי אירופה עורר התעניינות ציבורית רבה ומחקרים נוספים, שבעקבותם חוקק "חוק נכסים של נספי השואה", שקבע שתוקם חברה ממשלתית שתאתר את הזכאים, תיצור איתם קשר, ותחזיר להם את כספם. בנוסף, על החברה לפרסם בעיתונים בפריסה ארצית ובאתרם, את רשימת הזכאים לרכוש ולכספים, ובמקרה ולא יאותר קרוב משפחה, הכסף יועבר למטרות סיוע לניצולי שואה, ולחינוך והנצחה של זכר השואה.

 חברת האיתור וההשבה, מאתרת יורשים של כ-650 מיליון ₪

בעקבות החוק, הוקמה בשנת 2006 החברה לאיתור ולהשבת נכסי נספי השואה בע"מ. נכון להיום, החברה איתרה את יורשיהם של רכוש בסך 650 מיליון ₪, שכ-2/3 מהם מהווים נדל"ן. בשל הקושי בהוצאת צווי הירושה לנכסים שבעליהם נרצחו לפני שנים רבות, הוחזרו נכסים בשווי כולל של כ-180 מיליון ₪, ונכסים בשווי כולל של כ-270 מיליון ₪ עדיין בניהולה של החברה. כ-850 מיליון ₪ הועברו לסיוע לניצולי שואה.

 השבת נדל"ן מתגלה כמשימה קשה ומורכבת

הקשיים בהחזרת נכסים נובעים מכך שבמקרים רבים, רשויות, חברות, או אנשים בודדים, ניכסו לעצמם את הנכסים, ובמרבית המקרים, הם אינם ששים להשיב את הנכסים. מאבקים משפטיים ממושכים נוהלו מול קק"ל, רשות מקרקעי ישראל וחברות רבות נוספות. במקרים אחרים, כספים היו מופקדים בחשבונות בבנקים ישראלים שהוקמו לפני קום המדינה. ברוב המקרים האלו, הבנקים הערימו קשיים רבים על היורשים החוקיים של הכספים, ובמקרים שבהם שילמו, הם חישבו את הריבית בצורה כזו שהסכום היה נמוך באופן משמעותי מהסכום הריאלי שמגיע ליורשים.

 עוול היסטורי עם סוף משמח

אחד מהמקרים בהם החברה לאיתור והשבה תיקנה עוול היסטורי, הוא המקרה של ד"ר חיים בן-ציון איזנבוד ז"ל. ד"ר איזנבוד היה רופא ילדים מצליח מליטא. בשנת 1936, הוא הגיע לארץ ישראל והפקיד בבנק אנגלו-פלשטינה (היום בנק לאומי) 1000 ליש"ט על מנת לקבל אשרת עלייה. כשהמלחמה התקרבה לליטא, הוא נשאר על מנת להמשיך לטפל בילדי עירו. כשהנאצים כבשו את ליטא ב-1941, יהודי עירו, כולל הוא ורעייתו, נעצרו על ידי הנאצים ונרצחו.

שני ילדיהם ששרדו, עלו לארץ ב-1973. במשך השנים, דרישותיהם לכספיהם עוכבו, ובשנת 2005 קיבלו מכתב מהאפוטרופוס הכללי, בו נכתב שמגיע להם 36,000 ₪, חלק קטן מהשווי הריאלי של החשבון. כשחברת האיתור והשבה הוקמה, הם חידשו את בקשתם, וב-2008 קיבלו את ירושתם בסך 450,000 ₪.

 60,000 פריטים עדיין לא הושבו לבעליהם

הדרישות מיורשים הולכות ומתמעטות, ולכן החברה תיסגר בסוף 2017, כשהטיפול בתיקים הפעילים יעבור לטיפולו של האפוטרופוס הכללי, ושאר הנכסים, בשווי של כ-545 מיליון ₪ נכון להיום, ימכרו ויעברו לסיוע לניצולי שואה. בעת כתיבת הכתבה, ישנם מעל 60,000 פריטים המהווים נדל"ן וכספים הנמצאים בהליך השבה או שעוד לא נדרשו. את הרכוש, ניתן למצוא בקלות באתר החברה - http://www.hashava.org.il

כונס free - כונס הנכסים הרשמי
טלפון: 072-3201266

x המבצע לזמן מוגבל!

עדיין אין לכם חשבון?

הירשמו היום וקבלו 25 ימי שימוש באתר חינם וללא התחייבות!

X

מצטרפים עכשיו ונהנים מ 25 ימי ניסיון חינם בכל לוחות האתר רכב נדלן ויד שניה מכונס