לחצו למכרזים לעסקים
תתחילו לחפש...
להרשמה חינם לחץ כאן
25
כונספרי מאמרים מס דירה שלישית 4 טיפים להימלט מהתשלום

מס דירה שלישית 4 טיפים להימלט מהתשלום

מס דירה שלישית - "מס ריבוי דירות" הידוע כ"מס דירה שלישית", הוא חוק שיזם שר האוצר משה כחלון, שמטרתו להילחם במחיר הדיור הגבוה, ע"י הגדלת היצע הדירות. החוק צפוי לעלות לבעלי 3 דירות ומעלה כסף רב. קראו על ההתמודדות של חוק מס דירה שלישית עם בג"ץ, על מס רכישה, מחשבון מס, ועל דרכים שיעזרו לכם להתמודד עם הגזירה.

 

מס של עד 18,000 ₪ על כל דירה החל מהדירה השלישית

לפי החוק, בעלי דירות שמחירן של שתי הזולות מהן עולה על 1.4 מיליון שקלים, ישלמו 1%, עד לתקרה של 18,000 ₪ במסים כל שנה, שיוצא 1,500 ₪ לחודש, לכל דירה החל מהשלישית.

רשות המסים מספקת מחשבון לחישוב המס.

מס דירה שלישית סופג ביקורות קשות

  • החוק לא מתחשב מספיק בשווי הדירות. בעלי מספר דירות זולות יחסית, ישלמו מס כבד בעוד בעלי דירה יוקרתית אחת להשכרה  ומשתמשים בשוק הנדל"ן כאפיק השקעה חלופי, ופנסיונרים המשכירים דירות צנועות, וחיים על חשבון ההכנסה משכר הדירה.
  • משקיעים הנכנסו לאחרונה לשוק הנדלן, בהנחה שזה יהיה אפיק יציב רווחי ויחסית בטוח, מקבלים מכה פתאומית שלא ציפו לה, ויכול לגרום להם הפסדים.
  • החוק פוגע גם בשוכרים וגם במשכירים. במקרים רבים שכר הדירה כבר עלה, והוא צפוי להמשיך לעלות, מכיוון שהיצע הדירות המוצעות לשכירה ירד, ומכך שבעלי דירות מרובות, יגלגלו את המס על השוכרים. משכירים יפגעו באופן ישיר מהמס.  
  • ח"כ משה גפני, יו"ר וועדת הכספים, טוען שהחוק לא יוביל להוזלה, ואינו מטפל בשורש הבעיה. הבעיה הוא טוען, היא "ספסור המדינה בקרקעות" ושהפתרון הוא להגדיל את היצע הדירות
  • ישנם רבים שחושבים שהחוק, בנוסף לבעיות שהוא עשוי לגרום, שהוא לא ישרת את מטרתו, ושההשפעה החיובית על מחירי הדירות יהיה מינימאלי ביותר. 

4 הדרכים להימלט או להתמודד עם מס הדירה השלישית

 החוק כתוב בצורה שמאפשרת כמות מאוד קטנה של פרצות. בסופו של דבר רוב בעלי דירות מרובות יפגעו, אך ישנן 4 פתרונות אפשריים בשביל להתמודד או לחמוק מהמס.

  1.  הדרך הברורה והפשוטה, היא למכור את הדירה השלישית. החוק מספק הטבה בצורת החזר של עד 85,000 ₪ על מס השבח, שיופקד לקופת גמל הפטורה ממסים, עד לתקרה של 2 מיליון שקלים.
  2. את ההזדמנות הזו אפשר לנצל בשביל לצאת משוק השכירות, ולהשקיע באפיק אחר, למכור או להעביר את הדירה לקרוב משפחה, לרוב לבן או לבת מעל גיל 18. הילדים נחשבים לישות נפרדת, ולכן אם אין לילד שתי דירות, הדירה לא תהיה חייבת במס. חשוב לציין שהפתרון הזה הוא בעייתי ממספר סיבות. במקרה של יותר מילד אחד, החלוקה של הירושה נפגעת, דבר שיכול לגרום לסכסוכים עוד בעיה שיכולה להיגרם, היא שהעברת הדירה יכולה לפגוע בהטבות שהילד יכול לקבל, כמו "מחיר למשתכן".
  3. החוק לא חל על דיירים מוגנים. להשכיר את הדירה בדמי מפתח יכולה להיות דרך טובה להתחמק מהמס, אבל חשוב לדעת טוב מאוד למה אתם נכנסים כשאתם משכירים בדרך זו. למידע נוסף, קראו את כתבתנו על "דמי מפתח"
  4. האופציה האחרונה פשוטה, אך בעייתית. פשוט לשלם את המס, ולהעלות את דמי השכירות. השכירות הגבוהה תכביד עוד יותר על השוכרים שכבר עכשיו קורסים תחת הנטל. עלייה כזו גבוהה, בהחלט יכולה להיות הקש שישבור את גב הגמל.

התקווה - מס ריבוי דירות נדון בבג"ץ 

המס קשה, והאופציות לחמוק, או להתמודד עם המס, בעייתיות במקרה הטוב, אך יש תקווה לא קטנה, והיא עתירה לבג"ץ ממספר גופים.

החוק נדון בבג"ץ, ובגלל הבעיות הרבות שבו, המדינה תצטרך לנמק מדוע על בג"ץ לא לבטל את החוק. אם המדינה לא תשכנע את בג"ץ, החוק יבוטל. למדינה עד סוף מרץ להביא את טיעוניה לבג"ץ, ולכן, עד להחלטתם, כדאי לחכות, ולא לעשות צעד בלתי הפיך.

כונס free - כונס הנכסים הרשמי
טלפון: 072-3201266

x המבצע לזמן מוגבל!

עדיין אין לכם חשבון?

הירשמו היום וקבלו 25 ימי שימוש באתר חינם וללא התחייבות!

X

מצטרפים עכשיו ונהנים מ 25 ימי ניסיון חינם בכל לוחות האתר רכב נדלן ויד שניה מכונס