לחצו למכרזים לעסקים
תתחילו לחפש...
להרשמה חינם לחץ כאן
25
כונספרי מאמרים מדריך לרכישת דירה- 3 השלבים לרכישת דירה

מדריך לרכישת דירה- 3 השלבים לרכישת דירה

מדריך לרכישת דירה- ריכזנו בשבילכם טיפים שיעזרו לכם לרכוש דירה בלי סיבוכים. המידע החשוב לכם רק בכונס Free!

מדריך לקניית דירה

אז הגעתם לשלב של קניית דירה, אולי השלב המהותי ביותר בחייכם. עוד לפני קניית הדירה אתם רוצים לדעת שאתם עושים את הצעד הנכון, תוך ידיעה שתקבלו תמורה בעד הכסף ששילמתם, תקבלו בטחונות לקניית הדירה ושתקבלו את הדירה בזמן.
עליכם לשאול את עצמכם לא מעט שאלות מהותיות לפניי חיפוש הדירה, כמו קרבה למקום העבודה, סוג החינוך לילדכם ועוד.
במאמר זה נענה על שאלותיכם. וגם אם לא הצלחנו, לפחות נדע לכוון אתכם בתהליך הרכישה המשמעותי.

בקניית דירה מקבלן או יד שניה, יש להביא בחשבון מספר גורמים חשובים שיהוו שיקולים מרכזיים במעמד הרכישה. בשלב הראשון, יש לבצע סקירה באזור הדירה הייעודית על מנת לדעת האם הסביבה עונה על צורכיכם כמו אפיון החינוך, קירבה, תרבות, נגישות לחנויות ועוד.
יש לבצע התאמה לצרכים שלכם כיום ולשנים הקרובות כמו שיקולים על הרחבת המשפחה. האם ישנה מעלית בבניין, מה חשיבות איכות החיים אותה הנכם מחפשים.
הכללה ושקלול של כל הפרמטרים מהווים את תחילת הדרך לבחירת הדירה הנכונה. ברכישת דירה יד שניה יש לבצע בדיקה בצורה מקיפה הכוללת מצב הדירה כמו קירות, צנרת וחשמל. רוכש הדירה יכול לבצע את הבדיקה בעצמו או שיוכל לבחור לשכור שירותי איש מקצוע המתמחה באותו תחום. בנושא זה נרחיב בהמשך.

שלבי קניית הנכס

לאחר שבחרתם את הדירה שרציתם, יש להתחיל בנהלים ע"מ להעביר את הנכס על שמכם. להלן הפירוט בתהליך רכישת דירה:

בשלב הראשון- חתימת זיכרון דברים

ההתלבטות הטיפוסית של כל רוכש הוא האם לחתום על זיכרון דברים או לא. תחילה, נסביר את משמעות הדבר. זיכרון דברים מהווה חוזה לכל דבר. משמעותו כי כל הפרה של אחד מסעיפיו מצד המוכר או הקונה יכול להטיל קנס כספי.
אחד מן היתרונות של זיכרון דברים הוא הבטחת הנכס לרוכש והבטחה שהעסקה אכן תצא לפועל, אם לפעמים כך עדיף עקב פגמים לא נראים בנכס, עיקולים או נסח טאבו לא תקין.
כמו כן חשוב לציין, על הקונה לציין סעיף אשר יגן עליו ממקרה זה, אם במידה ויוטל על הנכס אחד מן הדוגמאות שהבהרנו לעיל, זיכרון הדברים מבוטל.
ישנו היבט נוסף אשר דוגל בשיטה של לא לחתום על זיכרון דברים בשום מקרה. ההסבר הוא כי יש לבדוק את הנכס לפני חתימה על הזיכרון דברים. האפשרות היא לקבל את מספר הגוש והחלקה, להיכנס לאתר שנקרא "טאבו", לשלם 11 שקלים ולקבל את נסח המקרקעין שבו תיחשפו לכל המידע בנכס ויחד עם הנסח יש לגשת לעורך הדין שיבצע בדיקות נוספות. כך תהיו בטוחים כי הנכם מוגנים ומבצעים רכישה בטוחה עוד לפני ההתחייבות לזיכרון דברים.

בשלב השני- בדיקת הנכס

בכל חוזה שייסגר בעת רכישת נכס, יהיה סעיף ובו יהיה מצוין כי הקונה בדק את מצבו של הבית ולכן עדיף להדק את הבדיקה בנושא זה על מנת למנוע אי נעימויות בעתיד ואפילו בהווה.
להלן המסמכים שאותם יש להמציא:

  1. נסח טאבו- לפיו יש לבדוק כי המוכר הינו בעל הנכס הרשום.
  2. בדיקת אי זכויות של צד שלישי על הנכס מלבד המשכנתא.
  3. בדיקה כי הנכס בנוי ללא חריגות בנייה אשר לא ידעתם עליהם.
  4. בדיקת אי הפקעה (השתלטות המדינה על הנכס) על הדירה ושטחה.
  5. בדיקת אי צו הריסה על הנכס.

שלב שלישי- עריכת חוזה מכר, הקריטי ביותר

לפני עריכת חוזה עם עורך הדין שאותו בחרתם, יש לציין מספר עובדות החשובות לכם שהם יירשמו בחוזה. הפרטים המהותיים שיירשמו בחוזה הם עלות הנכס, תאריך פינוי הנכס, מועדי פירעון התשלומים ועוד.
בפרק רכישת הדירה והעברתה בטאבו יש להמציא מסמכים ואישורים של רשם המשכנות, לוודא כי המשכנתא על הנכס סולקה, לוודא כי שני הצדדים חתומים על ייפוי כוח לשם העברה תקינה, יש לוודא נוכחות מסמך הפוטר ממס שבח, מסמך הפוטר ממס רכישה ומס רכוש, יש לוודא כי שטר המכר חתום על ידי הצדדים ומאושר ע"י עורך דין. בנוסף, אישור הפוטר מהיטל השבחה ואישור מטעם המועצה/עירייה עבור רשם המקרקעין. כמו כן, יש לבדוק כי אין חובות על הדירה כגון ארנונה, חברת חשמל ותשלומי מים.

אנו מדגישים את חשיבות הדבר. במידה ולמוכר לא קיימים את כל המסמכים הנחוצים להעברת הבעלות, אין להעביר את התשלום האחרון, אלא יש להפקידו בנאמנות אצל עורך דין, עד שהמוכר יסדיר את המצאת המסמכים, ורק לאחר מכן לבצע העברת בעלות וביצוע התשלום הסופי.

האם חובה לרכוש שירותי עורך דין בתהליך רכישת דירה?

רובנו נסכים כי אחת העסקאות הגדולות אותם אנשים מבצעים בחייהם היא רכישת דירה. ישנם המון סכנות אשר יכולות לערוב למוכר מבלי שיהיה מודע אליהם כמו חוסר ניסוח נכון על חוזה הדירה. לעיתים הסכומים שחוסכים משלמים כפליים עקב טעויות אנוש אותם עורך דין מוסמך לענייני מקרקעין היה יכול למנוע.

חשיבות הבדיקה הפיזית של מבנה הנכס

כיום בשוק ישנם חברות אשר בודקות את מצב הנכס מבחינת תקינותו. שימו לב כי ככול שהדירה ישנה יותר כך הסבירות לתקלות צנרת, חשמל ותשתיות נוספות גדל.
בקניית רכב יד שניה, רובנו ככולנו ניקח את הרכב לבדיקה אצל מוסך מורשה לנוכח העובדה כי הסבירות לתקלות בקניית רכב יד שניה עולה. החיסכון בבדיקות נחוצות יכול להוביל להפסד של מאות אם לא אלפי שקלים.
לאחר שהסכמנו על נחיצות בדיקת תקינות הבית, נציין את הנקודות החשובות בעת בדיקת הנכס לקבלת תמונת מצב מלאה.
אחד מן הקטגוריות לבדיקה הוא איתור סדקים אשר יכול להעיד על אי יציבות המבנה, בעיות יסוד ועוד. בעיות אינסטלציה – כל בעל מקצוע מומחה יכול לאתר זאת. רטיבות – רטיבות בדירה יכולים להעיד על צנרת פגומה בדירה או בדיקת השכן. כמו כן כפי שציינו רק בעל מקצוע יכול להעיד על גודל החומרה. נושא הרטיבות נפוץ בעיקר בדירות ישנות.

הערת אזהרה

ההערה נועדה להגן על הקונה אשר רכש את הדירה וטרם הספיק לבצע רישום בטאבו, יכול המוכר באותו זמן למכור לצד שלישי את הנכס ולבצע העברת בעלות בטאבו, כך הקונה הראשון יוכל לאבד את כספו וליפול למרמה.

לסיכום, הבירוקרטיה אכן מתישה ומייגעת, אך עצם גודל רכישת הנכס כך גם המצאת המסמכים עולה. חשוב לקרוא את מאמר זה עוד לפני רכישת הדירה וכך תבצעו את העסקה הטובה ביותר.

כונס free - כונס הנכסים הרשמי
טלפון: 072-3201266

 

x המבצע לזמן מוגבל!

עדיין אין לכם חשבון?

הירשמו היום וקבלו 25 ימי שימוש באתר חינם וללא התחייבות!

X

מצטרפים עכשיו ונהנים מ 25 ימי ניסיון חינם בכל לוחות האתר רכב נדלן ויד שניה מכונס